Příhlášení

Historie

Jsme středisko sdružující skauty ve Vysokém Mýtě.

Středisko v podobě, jak ho známe dnes vzniklo 1.1.2015, spojením dvou středisek a těmi byla středisko Lejsek (suchozemská část) a středisko Vydří stopa (vodní část).

Historie střediska Vydří stopa

V roce 1996 vznikl přístav vodních skautů Vydří stopa, který se oddělil od suchozemského střediska Lejsek.

1. tábor nového přístavu Vydří Stopa proběhl v létě 1996 na Stvořidlech na řece Sázavě, kde se nám velice zalíbilo.

Od roku 2000 jsme zřídili letní základnu a tábořiště na Stvořidlech, které každoročně pronajímáme skautským táborům, lesním školám a ostatním zájemcům.

Červen 2011 obrovská rána, kdy požár na Stvořidlech zcela zničil celou základnu i s vybavením tábořiště (podsadami, stany, hangárem, vybavením základny, ...)

Říjen 2011 nový začátek budování základny na Stvořidlech, kdy byli na místo nové základny přivezeny dvě maringotky, které jsou hlávní částí nové budovy.

2011-2015 obnovování základny Stvořidla

V roce 2014 proběhla jednání o opětovném sloučení dvou skautských středisek ve Vysokém Mýtě, která se od sebe odtrhla v roce 1996. Lejsek (suchozemské) a Vydří Stopa (vodní) středisko.

Od 1.1.2015 jsou opět všichni skauti ve Vysokém Mýtě pod hlavičkou jednoho střediska s jednotným názvem středisko Vysoké Mýto. Toto společné středisko zachovává existenci jak suchozemských, tak vodních oddílů, které však v budoucnu plánují více spolupracovat a předávat si vzájemně své zkušenosti a znalosti.

Historie střediska Lejsek

Roku 1919 sportovní klub ve Vysokém Mýtě uspořádal čtyři osvětové přednášky. O skautingu přednášel prof. A.B. Svojsík. Po jeho přednášce se ustavil skautský oddíl vedený MUDr. Kubíkem. 30. září provedli praktickou ukázku táboření na Hartech Baden-Powellovi skauti. Z prvních skautů: Antonín Svoboda, Karel Svoboda, Josef Bendl, Miloš Bendl, Karel Lejsek. Další zájemci velmi rychle přibývají.

1921 - Delegace skautů z Vysokého Mýta uvítala prezidenta Masaryka v Dobříkově.

1926 - Založen první dívčí oddíl, vedoucí Pavla Žaludová a Máša Frantová.

1934 - 15 let činnosti hnutí vysokomýtští skauti oslavili průvodem městem a programem v klubovně.

1936 - Dívčí i chlapecká část měla společného střediskového vedoucího, od tohoto roku rozděleno. Děvčata vede Helena Finková st., hochy Karel Lejsek, skauti se aktivně zapojují do kurzů pro obranu vlasti.

1940 - Zákaz skautského hnutí.

1945 - Obnovena činnost, skauti a skautky zajišťují pořádkovou službu, kolospojky, přenos zpráv, řídí dopravu.

1949 - Činnost skautů nedobrovolně přerušena sloučením se Československým svazem mládeže. Někteří skauti dál pracují pod hlavičkou ČSM, jiní svoji aktivitu končí.

1968 - Obnovená činnost se setkává s velikým zájmem dětí i rodičů.

1970 - Opět zákaz činnosti, poslední schůzka proběhla 20. 11. 1970.

1990 - Oddíly zahajují činnost, postupně získávají nové členy, zajišťují tábory a místo pro schůzky.

1991 - Počátek budování táborové základny v Dolanech. Činnost zahájil baptistický oddíl pod vedením Emanulea Opravila.

1994 - Začátek přátelství se skotskými skauty. Roveři zakládají svůj časopis Tulák.

1996 - Rozdělení na pěší středisko Lejsek a vodní středisko Vydří stopa.

1999 - Oslavy 80 let od založení skautského hnutí ve Vysokém Mýtě, představení nové střediskové vlajky. Oslav se účastní i seniorskauti.

2000 - Ve Vysokém Mýtě zasedá celorepublikový sněm náčelnictva oldskautů, při této příležitosti kmen udělil skautské medaile vysokomýtským bratrům a sestrám.

Od 1.1.2015 jsou opět všichni skauti ve Vysokém Mýtě pod hlavičkou jednoho střediska s jednotným názvem středisko Vysoké Mýto. Toto společné středisko zachovává existenci jak suchozemských, tak vodních oddílů, které však v budoucnu plánují více spolupracovat a předávat si vzájemně své zkušenosti a znalosti.